środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy sztachetki te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bli��niaczo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy sztachety te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, łatwej obróbce oraz stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo wstępnie obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy ogrodzenie z Winylu na plot i furtę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor skał na sztachety z plastyku na plot i furtę ze sztachet, przybierają one wtenczas rozmaite odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak potężnych złóż kroi się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można też ciąć na sześciany o równych kształtach, używane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je dzielić przy pomocy specjalnych klinów i dłut na cienkie, nietypowych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki PCV używa się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie PVC z Jaworu na plot i bramę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku a także własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz balaski PCV na ogrodzenie i furtkę sztachetowa unosi się z kamieni różnorodnego zarysu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z kafli o niesymetrycznych kształtach, powinno się je właściwie łączyć tzn. tak, tak aby postać każdego następnego łączył się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenie Winylowe należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają też mchem a także wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane fabryki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, żeby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz